A A +

Zakaz handlu – ustawa działa już w Niemczech!

6 października 2016 Felieton, Publicystyka

Autor: Iwo Pietrala
Korekta: Adrian Łazarski

Nie cichną emocje związane z planem wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Ustawa znalazła się w ogniu krytyki ze strony niemal wszystkich ugrupowań politycznych, organizacji handlowych, ekonomistów, niezależnych komentatorów etc. Entuzjazm pomysłodawców jednak nie ustępuje.

Według Piotra Dudy, przewodniczącego Solidarności, „niedziela jest dla Boga i rodziny”. Jak dodają działacze, najwyższy czas, aby państwo zadbało o to, by Polacy spędzali niedziele z rodziną i w kościele:

„Będziemy wnosili o powołanie specjalnego Urzędu Strażników Niedzielnych, mającego za zadanie sprawdzanie, czy Polacy przeznaczają czas wolny w niedziele zgodnie z założeniami ustawy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, tutaj także sąd będzie mógł wymierzyć karę maksymalnie do dwóch lat pozbawienia wolności, pod zarzutem dopuszczenia się zdrady wartości społecznych, poprzez zaniedbywanie życia rodzinnego.”

Posłowie PiS podkreślają także, że podobne ustawy działają już w niektórych państwach Unii:

„Przypominam, że zakaz handlu w niedzielę działa już od dłuższego czasu w Niemczech. W Niemczech. Rozumie Pan? Ja nie wiem, czy trzeba coś więcej dodawać.” – odpiera argumenty o możliwych negatywnych skutkach dla gospodarki Paweł Szałamacha.

Najwięcej wątpliwości budzi zarzut, że ustawa uderzy w najbiedniejszych, którzy to najczęściej staną się ofiarami redukcji zatrudnienia w handlu oraz najbardziej odczują wzrost cen. Minister Morawiecki rozwiewa jednak wątpliwości, tłumacząc, że zakaz handlu wprowadzany jest po to, by Polacy mogli stać się bogatsi i by w końcu prześcignęli Niemców. Oczywistym jest bowiem, że Niemcy mają jeden dzień wolny od handlu i właśnie dlatego są bogatsi od Polaków. Do sieci wyciekł arkusz kalkulacyjny Morawieckiego, w którym wylicza on, że jeżeli wprowadzimy 6 dni wolnych od handlu, to będziemy 6 razy zamożniejsi od Niemców.

„To są realne liczby i realne działania, a nie jałowe teoretyzowanie” – mówi w rozmowie z libertarianin.org pracownik centralnego biura do spraw powszechnego dobrobytu.

Jeżeli ustawa odniesie sukces, w dalszej kolejności zakazem wymiany, oprócz towarów, mają zostać objęte także wymiana zdań i wymiana spojrzeń.

Artykuł ma charakter żartobliwy. Cytaty i wydarzenia są zmyślone.

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress