A A +

Kubiak: Wakacyjne lektury młodego libertarianina

Autor: Damian Kubiak
Korekta: Agnieszka Płonka
Źródło grafiki: torunmiasto.pl

W wakacje zazwyczaj możemy przeznaczyć więcej czasu na czytanie niż w innym okresie roku. Z tego powodu chciałbym polecić wam kilka książek, które pomogą zrozumieć wam, drodzy czytelnicy, czym jest libertarianizm i myśl wolnościowa. Jeżeli sami już przeczytaliście te książki, to możecie polecić je waszym znajomym, którzy jeszcze ich nie czytali. Pamiętajcie, im więcej libertarian, tym lepiej!

  1. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z myślą wolnościową, polecam Ci trzy książki na dobry początek:

Co widać i czego nie widać. Z tej krótkiej książeczki dowiesz się właściwie wszystkiego na temat myśli wolnościowej. Praca francuskiego publicysty Frederica Bastiata w doskonały sposób ucieleśnia zwrot „minimum słów – maksimum treści”. Prawdziwy majstersztyk, po którego przeczytaniu będziesz zachodzić w głowę, jak ten Bastiat to napisał.

Ekonomia w jednej lekcji. Książka ta jest swoistym rozwinięciem pamfletu Bastiata. Henry Hazlitt w bardzo przystępny sposób rozprawia się z różnymi ekonomicznymi zagadnieniami, które zdołały na przestrzeni lat obrosnąć w prawdziwe legendy.

Dobry ,,zły” liberalizm. ,,Polacy nie gęsi, też swój język mają”, a oprócz tego – mają też swoje książki wolnościowe. Stanisław Michalkiewicz w swoim opus magnum wyjaśnia, czym jest konserwatywny liberalizm, dlaczego globalizacja jest dobra oraz odpowiada na pytanie, czy zwrot ,,Ty liberale” możemy odczytywać jako inwektywę. Aby zrozumieć polski ruch wolnościowy, musisz ją przeczytać.

  1. Po przeczytaniu trzech powyższych wolnościowych lektur, przychodzi czas na ugruntowanie wiedzy i określenie własnych poglądów. Należy więc wziąć się za poważniejsze książki.

Ekonomia wolnego rynku oraz Interwencjonizm, czyli władza a rynek. Obie pracę łączą się ze sobą i składają się na monumentalny traktat Murraya Rothbarda na temat człowieka, ekonomii i państwa (tytuł oryginały brzmi ,,Man, Economy and State”). Praca Rothbarda została napisana w niesamowicie lekki sposób, który powoduje, że o skomplikowanych zagadnieniach ekonomicznych czytamy tak, jakbyśmy czytali dobrą powieść. Argumentacja Rothbarda jest tak jasna, przemyślana i precyzyjna, że przekona nawet twardogłowego socjalistę.

Etyka wolności (autor Murray Rothbard). Filozoficzna podstawa libertarianizmu. Pozwala zrozumieć, czym jest libertarianizm oraz wyjaśnia, jakie są jego naukowe i intelektualne fundamenty.

Tajemnica kapitału. Ta praca napisana przez peruwiańskiego ekonomistę Hernando de Soto pokazuje czytelnikowi, jaką ważną rzeczą w życiu ludzi jest prawo. De Soto wraz ze swoim zespołem przez wiele lat jeździł po świecie i w praktyce poznawał systemy prawne obowiązujące w różnych państwach. To doświadczenie pozwoliło mu wysnuć tezę, że dobrobyt może zapewnić tylko takie prawo, które w sposób jasny i stabilny określa prawo własności. Na najniższym poziomie cywilizacyjnym stoją bowiem te państwa, których prawo własności jest nieokreślone, niejasne, albo wręcz z formalnego punktu widzenia nie istnieje. Niezwykle ważna książka, poparta bardzo bogatym materiałem faktograficznym.

Demokracja – bóg, który zawiódł. Książka została napisana przez konserwatywnego anarchokapitalistę Hansa Hermanna Hoppego. Dowiesz się z niej, że: a) demokracja to najgorszy sposób zarządzania państwem; b) monarchia jest dużo lepszym sposobem zarządzania państwem od demokracji; c) a tak w ogóle to najlepiej, jak państwo nie istnieje…

Liberalizm w tradycji klasycznej. Czym jest liberalizm? W dzisiejszych czasach zdefiniowanie tego słowa to nie lada wyczyn, słowo liberalizm zostało bowiem praktycznie całkowicie wyprane z jakiegokolwiek znaczenia. Ludwig von Mises zauważył ten problem już ponad… sto lat temu, dlatego też zdecydował się napisać tą książkę.

  1. Na skróty. Jeżeli nie masz czasu (lub co bardziej prawdopodobne chęci) na czytanie tylu książek możesz wybrać drogę na skróty, która po przeczytaniu trzech książek, pozwala zrozumieć myśl wolnościową.

W takim przypadku polecam przeczytać na początek książeczkę Bastiata ,,Co widać i czego nie widać”, następnie pracę Gene’a Callahana ,,Ekonomia dla normalnych ludzi”, a na koniec – krótką i bardzo przystępnie napisaną książkę Lindy i Morrisa Tanehillów pt. ,,Rynek i wolność”, którą można określić jako ,,libertarianizm w pigułce”. Życzę miłej lektury!

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress