A A +

Wywiad z Richardem Wellingsem z Institute of Economic Affairs

29 czerwca 2017 Publicystyka, Wywiad

Wywiad został przeprowadzony w 2013 r. przez osobę prowadzącą nieistniejący już blog ForumLibertas.pl. Jest to jeden z wielu wpisów, które udało się nam zarchiwizować.

Dzisiaj mam przyjemność przedstawić wam krótki wywiad, jaki udało mi się przeprowadzić z dr Richardem Wellingsem.

Dr Wellings jest absolwentem Oxfordu oraz London School of Economics i jako specjalista od transportu i polityki środowiskowej, jest autorem wielu artykułów, raportów i książek takich jak „W kierunku lepszego transportu” czy „Przewodnik wolnościowy dla początkujących”. Jest członkiem rzeczywistym Codben Center (Centrum Codbena), Economic Policy Centre (Centrum Polityki Gospodarczej) i Libertarian Alliance (Sojusz LIbertariański).

Od 2006 roku dr Richard Wellings jest Zastępcą Dyrektora ds Wydawniczych w londyńskim Institute of Economic Affairs (Instytut Spraw Ekonomicznych), wolnorynkowego think-tanku zajmującego się promocją klasycznego liberalizmu poprzez wystąpienia w mediach, publikacje oraz niezliczoną ilość konferencji, dyskusji itp.

Panie i Panowie, przed wami dr Richard Wellings z Institute of Economic Affairs.

Jest Pan Zastępcą Dyrektora ds. Wydawniczych w Institute of Economic Affairs. Czy mógłby nam Pan powiedzieć coś na temat Instytutu? Jaka jest wasza misja i czym się zajmujecie?

Naszą misją jest zwiększenie poziomu zrozumienia fundamentalnych zasad wolnego społeczeństwa. Dokonujemy tego poprzez analizowanie i objaśnianie roli rynku w rozwiązywaniu ekonomicznych i socjalnych problemów.

Moją rolą, jako Zastępcy Dyrektora ds. Wydawniczych, jest asystowanie w procesie produkcji naszych publikacji, takich jak nasze monografie, czasopisma, wprowadzenia do dyskusji oraz artykuły na naszym blogu. Kolejną bardzo ważną częścią mojej pracy jest branie udziału w ekonomicznych debatach na antenie radia i telewizji, oraz pisanie opinii i komentarzy dla gazet, czasopism i stron internetowych.

Instytut organizuje pokaźną ilość różnego rodzaju eventów. Jakiego rodzaju są to wydarzenia?

Nasz eventy rozciągają się od wykładów, poprzez konferencje, panele dyskusyjne, nieformalne debaty, promocje książek, aż po prywatne lunche i kolacje. Wiele z naszych eventów jest otwartych dla publiczności, i cieszą się one bardzo dużym powodzeniem wśród nauczycieli akademickich, studentów, dziennikarzy i polityków.

Instytut jest zaangażowany w Forum Ligi Wolnościowej 2013 (Liberty League Freedom Forum), które odbędzie się w najbliższym kwietniu. Czy mógłby nam Pan coś powiedzieć na temat tego wydarzenia?

Jest to bardzo ekscytujące wydarzenie, które skupia w jednym miejscu najważniejszych myślicieli klasycznego liberalizmu i libertarianizmu. Jest to wspaniała okazja aby porozmawiać o istotnych zagadnieniach oraz spotkać innych ludzi, którzy głęboko interesują się kwestią wolności.

Instytut wydaje magazyn „Sprawy Ekonomiczne”. Jak często ukazują się kolejne numery oraz co możemy znaleźć w środku?

„Sprawy Ekonomiczne” to czasopismo akademickie, które wydajemy do spółki z Uniwersytetem Buckingham. Każdego roku ukazują się trzy numery pisma, które zawierają akademickie recenzje naukowe szeroko pojętych tematów ekonomicznych. W czasopiśmie kładziemy silny nacisk na przejrzystość tekstów tak, aby były one łatwo przyswajalne dla studentów i osób, które nie są specjalistami w danej dziedzinie.

Czy wasze artykuły ukazują się również w innych gazetach i czasopismach?

Oczywiście. Członkowie Instytutu bardzo często piszą artykuły do gazet, czasopism i stron internetowych. Jest to bardzo dobry sposób aby zdobyć szersze grono odbiorców.

Czy Instytut wydaje również książki?

Institute of Economic Affairs wydaje rocznie około sześć książek, które są częścią naszej serii monograficznej. Często znajdują się wśród nich książki niezbyt duże objętościowo, łatwo przystępne dla studentów oraz osób, które nie są specjalistami w dziedzinie ekonomii.
Oprócz tego wydajemy każdego roku kilka książek we współpracy z największymi, międzynarodowymi wydawnictwami.

Kto może zostać członkiem Instytutu?

Każdy może zostać naszym subskrybentem. Za niewielką roczną opłatę, subskrybent otrzymuje nasze nowe monografie, gdy tylko się ukażą, oraz zaproszenia na nasze eventy. Subskrypcji można dokonać na naszej stronie internetowej:
http://www.iea.org.uk/products/subscription

Proszę nam powiedzieć coś o programie stażowym w Państwa Instytucie. Czy oferta ta jest skierowana wyłącznie do studentów angielskich?

Serdecznie zapraszamy ludzi z całego świata do odbycia stażu w naszym Instytucie. Nasi stażyści oceniają program jako bardzo wartościowy i sprawiający im dużo radości. Informacje odnośnie ubiegania się o przyjęcie na staż znajdują się na stronie Instytutu, pod adresem:
http://www.iea.org.uk/Students-and-teachers/internships

Czy oferujecie również innego rodzaju kursy dla studentów?

Prowadzimy liczne eventy dla studentów podczas całego roku, oraz wspieramy takie wydarzenia jak Freedom Fest (Festiwal Wolności) czy Freedom Week (Tydzień Wolności).

Czym są założone przez was Gabinet Cieni Polityki Monetarnej oraz Komisja Emerytur Sektora Publicznego?

Są to niezależne grupy, które przyglądają się konkretnym aspektom polityki gospodarczej. W ich skład wchodzą przodujący eksperci w danym obszarze. Większość informacji na temat tych grup znajduje się pod adresem: http://www.iea.org.uk/smpc

Czy współpracujecie z jakimiś politykami lub partiami politycznymi

Nie. Instytut Spraw Ekonomicznych jest całkowicie niezależny od polityków i partii politycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że promujemy wśród polityków wszystkich partii politycznych szersze zrozumienie aspektów rynkowych.

Wśród polskich zwolenników wolnego rynku osobą dość popularną jest Nigel Farage. Co Pan sądzi o liderze Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP)?

Nie lubimy wypowiadać się na temat konkretnych polityków. Pana czytelnicy mogą jednak być zainteresowani obejrzeniem filmu, który przedstawia wywiad jakiego Nigel Farage udzielił w naszym Instytucie: http://www.iea.org.uk/multimedia/video/an-interview-with-nigel-farage-how-free-market-is-ukip

Premier David Cameron obiecuje referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Czy naprawdę do tego dojdzie?

W tym momencie bardzo trudno jest powiedzieć czy dojdzie do referendum. Będzie to częściowo zależne od zewnętrznych wydarzeń takich jak rezultat toczącego się kryzysu w strefie euro. Unia Europejskie może być całkiem inna za kilka lat.

Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej lecz waszą walutą jest wciąż funt szterling. Z tego co się orientuję, nie macie również planów aby przyjąć euro. W Polsce w tej chwili trwa rządowa propaganda, mająca na celu zachęcić nas do przystąpienia do strefy euro. Czy Pana zdaniem Polska powinna przyjąć unijną walutę?

Moim osobistym zdaniem Polska nie powinna wstępować do strefy euro. Polityka monetarna, którą można nazwać „jeden rozmiar pasuje na wszystkich” prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu generowała dotkliwą niestabilność ekonomiczną w wielu krajach strefy euro, zwłaszcza spoza rdzenia Niemcy – Beneluks. Może okazać się, że polscy podatnicy będą musieli spłacać długi lekkomyślnych rządów państw Europy Południowej oraz dofinansowywać borykające się z problemami banki innych krajów strefy euro. Proponowana unia fiskalna osłabi silniejsze kraje poprzez podwyższenie ich obciążeń fiskalnych, oraz zniszczy biedniejsze kraje czyniąc je jeszcze bardziej zależnymi od dotacji.

Co powinniśmy zrobić, aby bronić wolnego rynku, własności prywatnej, wolności jednostki i zmienić politykę Unii Europejskiej?

Edukacja ma bardzo istotną rolę w procesie obrony wolności. Oznacza to, że powinniśmy uczulać polityków i osoby opiniotwórcze, a także wszystkich ludzi, na negatywne efekty interwencjonizmu państwowego oraz pokazywać im pozytywną rolę, jaką spełnia indywidualna wolność.

Jest bardzo ciężko być optymistą jeśli chodzi o perspektywy dla wolności wewnątrz Unii Europejskiej. Europejskie elity zdają się być absolutnie poświęcone wizji większej centralizacji i większej kontroli nad naszym życiem. Promowanie idei wolnościowych jest, w widoczny sposób, bardzo długotrwałym procesem.

Jeśli chodzi o aspekt bardziej pozytywny, cudownie jest widzieć, że wielu młodych ludzi przejawia żarliwe zainteresowanie ekonomią wolnorynkową. To dobrze wróży na przyszłość.

Czy chciałby Pan coś dodać na koniec?

Wszyscy zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej o naszej działalności, odwiedzając naszą stronę internetową: www.iea.org.uk

Serdecznie dziękuję Panu za wywiad.

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress