A A +

Wspomnienie wolnościowego dziedzictwa R.W. Emersona

7 grudnia 2012 Nie-libertarianizm

25 maja 1803 oznacza dzień narodzenia Ralpha Waldo Emersona. „Mędrzec z Concord” („The Sage of Concord”) był jednym z głównych poetów i wpływowych myślicieli w XIX-wiecznej Ameryce; uważany za „wybitnego przedstawiciela romantycznej symboliki w anglojęzycznym świecie”.

Jednakże, Emerson nie był tylko poetą i eseistą. W swych poglądach podkreślać indywidualizm i kwestionował tradycyjną władzę. Walczył o prawa kobiet i sprzeciwiał się niewolnictwu. Według uczonej Barbary Solowey, „Zainspirował wiele najwybitniejszych umysłów swojej epoki do poszukiwania prawdziwej wolności… Ucieleśniał to co najszlachetniejsze i najbardziej zachwycające w naszych narodowym charakterze”.

Emerson ciągle nas inspiruje swoją obroną wolności. Warto przytoczyć kilka cytatów jego bogatej myśli.

Wolność

„Czas popierać ideę samorządu; i zostawić jednostkę… dla nagród i kar jej własnej konstytucji…”

„Ludzie, wszyscy mają równe prawa…”

„Chcemy… stanu rzeczy, w którym każdy człowiek otrzymuje największą wolność, zgodną z wolnością każdego innego człowieka”.

„Wolność to krucjata wszystkich odważnych i uczciwych mężczyzn”.

„Ludzkie prawo do wolności jest tak samo niezbywalne jak prawo do życia”.

„Chcemy zaoferować wolność zamiast łańcuchów”.

„Jeśli ktoś ma mniej miłości do wolności, to jak może zatem rozkazywać tobie i mnie?”

„Wolność jest precyzyjnym wskaźnikiem ludzkiego i narodowego, ogólnego rozwoju”.

„Naród ludzi jednomyślnie zdecydowanych na wolność, może łatwo zawstydzić arytmetykę etatystów i dokonać śmiałych czynów, wśród wszystkich, proporcjonalnie do swoich możliwości”.

Rząd

„Państwowe instytucje nie stoją ponad obywatelami”.

„Człowiek istnieje dla samego siebie, a nie jako kolejny robotnik państwa”.

„Kim on jest, że może mnie kontrolować?… Kto wymyślić łańcuchy, które muszę nosić?”

„Zapanowanie nad samym sobą nie wystarczy dla mnie, jak i zobowiązanie w stronę innych również… to musi być wykonane… przez życie. To zobowiązanie dla drugiego jest błędem, które stanowi ogromną brzydotę w rządach tego świata”.

„Taka jest historia rządów – jeden człowiek robi coś, co wiąże innego. Człowiek który mnie nie zna, narzuca na mnie podatek; patrząc z daleko na mnie, zarządza, że część mojej pracy pójdzie na ten lub na tamten kapryśny cel, nie jak ja chcę, ale jak on akurat ma ochotę”.

„Wielu wierzy… każdy swoją miarą, mimo że to jest absurd, że można narzucić coś ludziom, jeśli tylko można uzyskać wystarczające poparcia, aby umieścić to w prawie. Ale mądrzy wiedzą, że głupi przepis jest trwały niczym zamek zbudowany z piasku”.

„Ludzie u władzy są przekonani, że wolność pada w ich słowach, i miażdżą ją swymi głosami”.

„Żyjemy w bardzo małym stanie na tym świecie i niechętnie płacimy daninę rządowi, który opiera się na przymusie”.

„Obecnie każde państwo jest skorumpowane. Dobrze ludzie nie mogą wypełniać prawa zbyt dobrze”.

„Niezbędna jest ochrona praw jednostki i jej własności przed złośliwością i głupotą sędziów”.

„Co z tego, że mamy Konstytucję, jeśli wszystkie gwarancje dotyczące ochrony wolności, nie są respektowane, kiedy tylko zły akt kongresu znajdzie odpowiedniego delegata?”

„Im mniej mamy rządu, tym lepiej – mniej ustaw i mniej powierzonej władzy. Antidotum, na formalne nadużycia rządu, jest wzrost indywidualności”.

„Nie możemy wątpić, że drogi mogą być zbudowane, listy wysłane, a owoce pracy zabezpieczone, bez stosowanie rządowego przymusu”.

Zwolennicy Emersona chwalą go jako pisarza i poetę, i za wyrażenie wolności, której bronił. Należy pamiętać jego oddanie w walce o wszystkie nasz swobody. On zauważył, że: „Każdy krok w historii politycznej wolności jest porywem ludzkiego umysłu ku nieznanej przyszłości” i był przekonany, że „wielkie cele ludzkości, będąc w każdej chwili, przez wieki, skierowane ku sprawiedliwości i jak największej wolności, zawsze będą… i w końcu zwyciężą”.

Źródło: mises.org
Opracowanie: May 25, 2010 by Gary Galles
Tłumaczenie: Wojciech Mazurkiewicz, libertarianin.org

R.W. Emerson - portret

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress