50 przykazań dla Człowieka Wolności
Od tłumacza, słowem wstępu:
Jakiś czas temu Jeffrey A. Tucker zamieścił na portalu liberty.me pentakontalog wolnościowca pod tytułem Fifty Things Liberty People Should Do. Zawarł w nim pięćdziesiąt przykazań, którymi powinien kierować się współczesny libertarianin. Postanowiłem przetłumaczyć ten tekst, zmieniając nieco fragmenty nieprzystające do polskiej rzeczywistości w taki sposób, aby był on przydatny dla nadwiślańskich miłośników wolności. Poniższy tekst nie jest więc tłumaczeniem w dosłownym znaczeniu.
***
Wolnościowcy chcący walczyć ze Złym Mzimu kryjącym się pod nazwą „państwo” natrafiają na jeden maleńki problem. Państwo ma gdzieś ich zdanie. Lewiatan konsekwentnie uciska ludzi, rujnuje ich życia, oraz niszczy ich wolność i własność. Co miłośnicy wolności mogą zrobić, by to zmienić?
Socjaldemokraci są doskonali w czynieniu małych kroków do osiągnięcia celu. Skupiają się na praktycznych wskazówkach, mówiących jak zmienić na lepsze nasze życie. Twierdzą, że powinniśmy jeździć na rowerze zamiast samochodem, sortować i przetwarzać śmieci, zbudować kompostownik, itd. Te codzienne wyrazy politycznych wartości służą za coś w rodzaju żywej liturgii dla ludzi zainteresowanych wizją tego, jak powinien wyglądać świat.
Dlaczego libertarianie nie mieliby zrobić czegoś podobnego – nakreślić plan wprowadzenia wizji wolnościowego modelu ładu społecznego w nasze prywatne życie? Powoli staje się to rzeczywistością. Na tegorocznym Porcfeście zauważyłem mocne akcentowanie takiej formy funkcjonowania. Jest to sposób zgoła odmienny od praktykowania konwencjonalnej polityki. Tak naprawdę jest o wiele bardziej radykalny. Polega on na inwestowaniu w siebie, wspieraniu właściwych spraw w życiu gospodarczym, walce o wolność osobistą i tworzeniu rozbudowanych instytucji poza państwem.
Bazując na moim doświadczeniu wyniesionym z Porcfestu, podjąłem próbę zebrania części składowych naszego buntu w jedną listę:
1. Wyjdź z długów. Od kiedy powstała instytucja banku centralnego, system finansowy nagradzał dłużników, a nie oszczędzających. Rządy i kontrolowani przez nie ekonomiści zachęcają do życia ponad stan i sami służą przykładem. Spójrz jednak jak długi zagrażają twojej niezależności: wolności wyboru i – ostatecznie – wolności osobistej. Aby być wolnym trzeba to zmienić.
2. Szkoła. Czy koniecznie państwowa? Większość ludzi posyła dzieci do państwowych szkół bezrefleksyjnie, ale może istnieje lepsze wyjście – nawet przy rządowym monopolu na kontrolę procesu kształcenia? Coraz większą popularność, mimo kłód rzucanych pod nogi, zyskuje nauczanie domowe, a także małe prywatne szkoły i placówki religijne. Warto rozważyć alternatywne rozwiązania.
3. Miej broń. Broń to produkt prywatnych przedsiębiorstw, historycznie wspaniałe osiągnięcie ludzkości, dające nam możliwość ochrony własności i życia. Nie pozwól, by rząd miał na nią monopol.
4. Kup amunicję. Nawet jeśli nie posiadasz broni, wiele osób twierdzi, że naboje to świetna inwestycja. Ich cena ciągle rośnie, a kiedy nadejdzie kryzys – staną się bardzo cenne.
5. Kup trochę złota. Być może złoto jest świetną inwestycją, ale nie o to tutaj, głównie, chodzi. Przypomina ono bowiem wydatnie, że pieniądz należał niegdyś do ludzi, a nie do banków i rządów. Posiadanie nawet niewielkich ilości nie pozwoli ci o tym zapomnieć.
6. Kup bitcoiny. Kryptowaluty mogą stać się największym osiągnięciem naszych czasów. Nietrudno jest być częścią tej rewolucji: ściągnij portfel, dokonuj transakcji online, używaj bitcoinowych bankomatów i zacznij poznawać pieniądz przyszłości.
7. Podróżuj za granicę. Nacjonalizm to całkowicie niepotrzebny odruch pierwotny. Wyjazd poza swój ojczysty kraj to doskonała okazja by się przekonać, że istnieje życie poza państwem narodowym.
8. Nie czcij symboli państwowych. Wywieszanie i oddawanie hołdu fladze państwowej to wytwór etatyzmu, który wyklucza samostanowienie i próbuje państwo uczynić przedmiotem kultu religijnego.
9. Wychowuj dzieci pokojowo. Zasada nieagresji powinna być pierwszym aksjomatem funkcjonowania w społeczeństwie. Dlaczego więc nie stosować jej w rodzinie? Nadużycie władzy jest zawsze problemem – niezależnie od tego, gdzie występuje. Pokojowe życie rodzinne będzie doskonałym nauczycielem na przyszłość.
10. Wyłącz wiadomości głównego nurtu. Był czas, gdy rząd kontrolował cały przekaz medialny, do którego miałeś dostęp jedynie przez koncesjonowane kanały. Nadszedł jednak kres starych mediów. Możesz przyspieszyć ich koniec nie przywiązując wagi do tego, co się w nich mówi.
11. Bierz udział w zjazdach wolnościowych. Spotkanie tego typu może zmienić twoje życie, otwierając oczy na nowe idee, pomagając nawiązać nowe znajomości i pokazując radość płynącą z umiłowania wolności. Takich spotkań jest, i będzie, coraz więcej.
12. Wspieraj food trucki. Rewolucja foodtruckowa to wspaniała rzecz, która przyszła także do Polski. Lewiatan nie może ciągle kontrolować wszystkich. Teraz, kiedy praktycznie na każdym rogu można zjeść burgera, belgijskie frytki, pieczone kasztany albo kiełbaskę kupioną od drobnego przedsiębiorcy, ci ludzie potrzebują twojego wsparcia i pomocy! Warto udać się dziś na obiad do jednego z nich.
13. Żyj oszczędnie i efektywnie. Polityka rządu od długiego czasu wspiera akumulację dóbr i krótkowzroczny konsumpcjonizm. W dzisiejszych czasach oszczędzanie zamiast wydawania, pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy i myślenie o przyszłości to prawdziwie rewolucyjne idee.
14. Kup ideową naklejkę na zderzak. Czasami mały napis z tyłu samochodu wystarczy, by skłonić kogoś do refleksji. Poza tym, możesz w ten sposób poznać fantastycznych ludzi o podobnych poglądach.
15. Modyfikuj urządzenia. Przepisy krajowe i unijne narzucają wiele regulacji i ograniczeń na producentów urządzeń domowych. Wiele z nich można jednak obejść. Zdejmij blokady głośności z odtwarzaczy i głośników, podkręć ciśnienie wody, moc bojlera albo zdobądź żarówki starego typu. Sam kształtuj swoje życie i dom.
16. Nie zapominaj o więźniach. Coraz więcej osób trafia do więzienia niesprawiedliwie lub bez poważnego powodu. Oni najbardziej potrzebują listów i wizyt, a ich rodziny – wsparcia. Więźniowie stoją w awangardzie ofiar państwa. Nie zapominajmy o nich.
17. Bądź miły dla innych. Cechą demokracji jest to, w jaki sposób nastawia ludzi przeciw sobie pod względem klasy, płci, rasy, wykształcenia, religii, umiejętności czy też czegokolwiek innego, co rządzące elity zechcą użyć do poróżnienia obywateli. Możesz wyrazić swój sprzeciw wobec tego poprzez gesty przyjaźni i braterstwa, które są manifestem przeciwko temu krwiożerczemu światu.
18. Korzystaj ze wspólnych przejazdów. W dobie internetu możemy cieszyć się takimi serwisami jak BlaBlaCar, CarPooling, Uber czy Lyft. Nie daj zarobić rządowi – podróżuj wspólnie prywatnymi samochodami.
19. Zostań couchsurferem. Rewolucja dobrowolnego współdziałania niezależnie od regulacji państwowych trwa i nic jej nie powstrzyma. Zamieść swoje ogłoszenie na portalu couchsurfingowym, przyjmuj gości z całego świata w swoim domu, śpij u innych użytkowników i pokaż środkowy palec rządowym przepisom hotelarskim.
20. Płać gotówką. Większość przedsiębiorców i drobnych usługodawców z miłą chęcią przyjmie płatność w gotówce zamiast płacić wysokie prowizje od transakcji dokonywanych kartą. Pamiętaj, że rząd nie lubi gotówki, bo jest trudniejsza do kontrolowania.
21. Organizuj obiady domowe. Rząd ma wiele regulacji mówiących o tym co może, a co nie może nazywać się lokalem gastronomicznym. Twoim niezbywalnym prawem jako człowieka jest jednak możliwość gotowania innym. Zorganizuj zrzutkę na składniki, a następnie ugotuj znajomym obiad.
22. Używaj portali z ogłoszeniami. Gumtree, OLX i inne portale, na których możesz za darmo zamieścić ogłoszenie, to wspaniałe produkty wolnego rynku, które idealnie ilustrują wspólnotowy charakter wzajemnej wymiany handlowej.
23. Stwórz sieć. Jeśli walkę z państwem będziemy prowadzić sami, przegramy. Jednakże, tworząc grupy wsparcia i pomocy, dajemy sobie większe szanse. To główna zaleta mediów społecznościowych. Możemy budować instytucje, które nie tylko zapewnią nam pomoc osobistą, ale także mogą wspólnie przeciwstawić się kontroli Lewiatana.
24. Zamawiaj leki za granicą. Rządzący nienawidzą internetowego rynku lekarstw, ale nie są w stanie go zniszczyć. Zwykle możesz dostać najpopularniejsze leki za połowę legalnej ceny, a konkurencja rynkowa spowodowała znaczną poprawę jakości towarów i usług.
25. Ściągaj i czytaj darmowe książki. Rynek od ponad tysiąca lat starał się dostarczyć ludziom wspaniałą literaturę. Ten dzień w końcu nadszedł. Korzystając z najtańszego tabletu możesz ściągać tysiące książek. Carpe diem!
26. Zdobądź nowe umiejętności. Nic tak nie wzmacnia ducha i poczucia własnej wartości jak zdobycie nowej umiejętności, nawet tak wyjątkowo rzadkiej jak piwowarstwo, winiarstwo, ogrodnictwo, spadochroniarstwo czy sztuki walki. Inwestycja w siebie jest zawsze inwestycją w wolność.
27. Wyrób paszport. W wolnym świecie paszporty nie powinny istnieć, ale bez nich jesteśmy uwięzieni w kraju urodzenia (lub strefie Schengen). Ludzie kochający wolność powinni być zawsze przygotowani do zmiany miejsca zamieszkania, jeśli nadejdzie taka konieczność.
28. Zdobądź przyjaciół. Naturą etatyzmu jest zwracanie ludzi przeciw sobie, czyniąc grzeczność i uprzejmość coraz radzszymi. Najłatwiejszym sposobem na zatrzymanie tego zjawiska jest kultywowanie piękna przyjaźni, i dbanie o nią jak o skarb przez całe życie.
29. Dbaj o dietę. Wraz z transformacją ustrojową przyszły do nas także wszystkie złe nawyki żywieniowe, panujące za Oceanem od lat siedemdziesiątych. Wybieraj zdrową żywność i bądź odporny na wszechobecną propagandę.
30. Używaj technologii, by unikać policji. Wiemy o co chodzi z drogówką – jest narzędziem rządu do pobierania danin, pod przykrywką egzekwowania przepisów drogowych. Teraz, gdy mamy takie aplikacje jak Waze czy Yanosik, a także CB Radio i antyradary, możemy informować się nawzajem o czających się kontrolach. To znakomity krok w kierunku wolności.
31. Oglądaj filmy i seriale w internecie. Nieważne czy korzystasz z serwisów płatnych czy bezpłatnych, wszystkie przyczyniły się do złamania monopolu telewizji, co stanowi doskonały przykład jak przedsiębiorczość łamie bariery. Poza tym masz dostęp do wspaniałych programów o treści wolnościowej.
32. Wydaj książkę. Minął czas, gdy wydawanie książek było zarezerwowane dla elity i grupy szczęśliwców. Dziś każdy może to zrobić. Napisz coś, wypromuj i zostaw po sobie ślad.
33. Załóż firmę. Handel jest źródłem postępu w naszym stylu – przeciwstawia się on zastojowi świata kontrolowanego przez biurokratów. Kruszenie tego betonu przez innowację i usługi komercyjne jest doskonałym sposobem na uczynienie Ziemi miejscem lepszym do życia.
34. Dbaj o zdrowie. Rząd od lat niszczy rynek usług zdrowotnych i jest w tej materii coraz gorzej. Nigdy nie było lepszego czasu, by sprawy swojego zdrowia wziąć we własne ręce. Poza tym wolny rynek umożliwił ludziom łatwiejszy dostęp do informacji na temat zdrowia, które wcześniej były kontrolowane przez medyczny kartel.
35. Wypróbuj pożyczki społecznościowe. Kiedyś tylko banki zajmowały się pożyczkami, a poza tym zostawała pomoc rodziny. Zmieniło się to wraz z nadejściem usług pożyczek społecznościowych. Korzystając z serwisów internetowych typu Lendico możesz uzyskać o wiele lepsze warunki pożyczki niż w tradycyjny sposób. Możesz także pożyczać pieniądze innym potrzebującym.
36. Korzystaj z crowdfundingu. To wspaniałe w jaki sposób serwisy internetowe pozwalają ludziom z pomysłem na coś nowego zaprezentować swoje idee i zbierać fundusze na ich realizację. Narzędzia tego typu są sposobem wspierania niekonwencjonalnego podejścia do biznesu.
37. Korzystaj z drukarek 3D. Mimo, że w Polsce wciąż są mało popularne, w USA istnieje już cały ruch pod nazwą Makers, który zrzesza trójwymiarowych drukarzy. Perspektywa możliwości tworzenia szerokiej gamy trójwymiarowych obiektów na domowym sprzęcie daje nam nową broń do walki z regulacjami. Możesz założyć minifabrykę w swoim pokoju gościnnym, i dołożyć swój kamyczek do trójwymiarowej rewolucji.
38. Pomieszkaj za granicą. Ludzie mieszkający od 3 miesięcy do roku za granicą twierdzą, że nigdy nie czuli się tak wolni. Fizyczne oderwanie się od własnego Lewiatana i jego jurysdykcji pomoże nam wziąć głęboki oddech przed ostatnim aktem walki z despotyzmem.
39. Emigruj. To radykalne rozwiązanie, jednak jedno z coraz bardziej popularnych. Z dnia na dzień przybywa ludzi występujących o obywatelstwa innych krajów. Wiąże się to oczywiście z kosztami i wyrzeczeniami, jednak w ostateczności warto o tym pomyśleć.
40. Doceniaj sztukę. Czy wiesz, że niektórzy nie wyobrażają sobie, żeby rząd przestał finansować sztukę? Na szczęście przez wieki miała się ona doskonale bez regulacji i państwowego finansowania. Wspierając sztukę naszymi prywatnymi pieniędzmi dajemy wyraz pamięci, iż wolność nie polega jedynia na materialnym dobrobycie, ale także na czynieniu świata piękniejszym miejscem.
41. Załóż klub dyskusyjny. Współczesna myśl libertariańska powstała na salonach Nowego Jorku – w klubach dyskusyjnych mieszczących się w prywatnych domach. Nie potrzebujesz wielu osób, wystarczy 4-12. Dyskutujcie o książkach lub o ideach. To znakomity sposób by nakarmić ducha i umysł, oraz zainspirować się wzajemnie do działania.
42. Zbieraj srebrne monety. Możesz je pozyskać z wielu źródeł i traktować jako prawdziwy pieniądz. W chwilach klęsk żywiołowych mogą okazać się bardzo przydatne, a przy hiperinflacji mogą uratować ci życie.
43. Kupuj dobre paliwo bez dodatków. Dodatek etanolu czy kukurydzy do benzyny powoduje uszkodzenia silnika i jest niewydajny w produkcji. Tankuj tylko czystą benzynę, która nawet przechowywana wiele lat nie traci swoich właściwości.
44. Rzuć studia. Pomyśl o dwóch olbrzymich kosztach studiowania: bezpośrednie wydatki i utrata pięciu lat życia, przez które student mógłby nabywać naprawdę potrzebne umiejętności. Dla wielu technicznych czy medycznych dziedzin jest to niemożliwe, jednak w wielu przypadkach można się o wiele więcej nauczyć samemu. Nie oznacza to braku wykształcenia – oznacza to tylko niemarnowanie pieniędzy i czasu. Dyplom ukończenia studiów ma dziś prawie każdy. Liczy się to, co umiesz naprawdę.
45. Pracuj od najmłodszych lat. Prawo zabrania nastolatkom pracować w taki sposób jak dorośli, co oznacza też, iż nie mają oni okazji zdobyć wiedzy na temat funkcjonowania rynku z pierwszej ręki. Przepisy można obejść, ale trzeba się natrudzić. Praca na zasadzie wolontariatu dla jakiegokolwiek przedsiębiorstwa czy instytucji zawsze jest lepsza niż siedzenie w domu.
46. Nie idź na wybory. Głosowanie daje iluzję, a nie rzeczywisty wybór. Nie trać czasu i nie uczestnicz w tej hucpie.
47. Zauważ anarchię wokół siebie. Jeśli masz odpowiednie spojrzenie na życie, zauważysz jak wiele z tego, co kochamy, pochodzi z dobrowolnych związków i wymiany. Gdy to pojmiesz, ujrzysz wokół siebie piękną anarchię, spontaniczny naturalny ład, który będzie miodem na twoje serce i nadzieją na przyszłość.
48. Inwestuj w innych. Osobiste relacje, w które wchodzimy, stanowią bastion pomiędzy nami i państwem. Aby jednak były one naprawdę silne, musimy zwracać uwagę na potrzeby drugiego człowieka poprzez proste dobre uczynki pokazujące prawdziwą miłość. Inwestycja w innych to także inwestycja w siebie.
49. Wspieraj dysydentów. Każdego dnia rząd aresztuje ludzi mających niewielu obrońców: narkomanów, dilerów, prostytutki i inne osoby marginalizowane przez społeczeństwo. Zwróć uwagę jednak, że ich wolność jest także ważna dla twojej wolności. Stawanie w obronie dysydentów – nawet, a może zwłaszcza, gdy nie popieramy tego, co robią – jest niezbędną postawą w czasach, kiedy każdy jest potencjalnym celem.
50. Dołącz do Liberty.me. To miasto w chmurze jest w pełni poświęcone crowdsourcingowym metodom osiągania większej wolności, walce z Lewiatanem i wskazywaniu na przyszłość wolności, którą sami budujemy. Robi to poprzez conocne wykłady, selekcję ważnej literatury, dziennikarstwo dla wszystkich, wskazówki na każdy z wyżej wymienionych tematów i budowanie społeczności każdego dnia, przez cały dzień. Wypróbuj nas za darmo i zacznij życie wypełnione wolnością.
Współczesne państwo nie zostało zbudowane w jeden dzień. Nasze wolności zostały utracone nie tylko przez ponure okresy tyranii i przymusu, ale także przez działanie małymi krokami. W ten sam sposób musimy je odzyskać. Krok po kroku. Nieposłuszeństwo, bunt, samodzielne myślenie, działanie zgodne z przekonaniami – tak zbudujemy nowy świat, w którym państwo będzie niepotrzebne.
Ach, i proszę, możecie dodawać własne pomysły. Potrzebujemy 5000 sposobów na bycie wolnym.
Autor: Jeffrey Tucker
Źródło: http://tucker.liberty.me/2014/07/01/fifty-things-liberty-people-do/
Tłumaczenie i modyfikacje: Artur Karpiński
Korekta: Marcin Moroń