A A +

Otwarcie Ambasady Bitcoin w Warszawie

22 maja 2014 Newsy, Publicystyka, Wywiad, Z kraju

Uwaga: Ze względu na pewne problemy techniczne artykuł ukazuje się dopiero teraz. Niestety w nagraniach pojawiły się problemy z dźwiękiem i obróbka zabrała trochę czasu. Za opóźnienie oraz nie najlepszą jakość dźwięku autor artykułu przeprasza wszystkich czytelników i osoby związane z wydarzeniem.

 

IMGP9281

Fronton Ambasady przy Kruczej 46 w Warszawie

Dnia 12 maja 2014 roku w samo południe została otwarta w Warszawie, przy ulicy Kruczej 46 Ambasada Bitcoin. Jest to pierwsza taka placówka w Europie i trzecia na świecie (po Tel Awiwie i Montrealu). Na otwarcie przybyło liczne grono gości, wśród których nie zabrakło księdza, kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego, przedsiębiorców, dziennikarzy (chociaż nie tych ze stacji głównego nurtu).

Impreza rozpoczęła się przemówieniem Macieja Ziółkowskiego (jednego z ojców przedsięwzięcia, autora blogu satoshi.pl, przedsiębiorcy), w którym poruszył on ogólne zagadnienia dotyczące Bitcoina a także opisał cele i funkcje samej Ambasady. Ambasada ma być miejscem skupiającym różnego rodzaju przedsięwzięcia dotyczące Bitcoina, ma pełnić funkcję ośrodka wiedzy, być miejscem wydarzeń związanych z kryptowalutami (konferencje, szkolenia itp.) a także miejscem, w którym można nabyć, serwisować, programować koparki Bitcoina, ale także innych kryptowalut. Ambasada ma popularyzować Bitcoina i edukować o jego możliwościach. Ponadto w przemówieniu znalazło się miejsce na kilka słów krytyki pod adresem obecnego systemu oraz zarysowanie wizji przyszłości, którą być może zgotują nam kryptowaluty.

[vsw id=”hX2jj5NtnW4″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Po przemówieniu przyszedł czas na poświęcenie placówki. Dokonał tego zaproszony ksiądz Józef Roman Maj. Wygłosił on także krótkie przemówienie na temat zagrożeń dzisiejszego świata, nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej, zakusów „rządu światowego” na prywatność i niezależność jednostki.

Następny w kolejności był oficjalny toast. Zebrani wznieśli kieliszki wypełnione złocistym szampanem pijąc za rozwój gospodarczy Polski, Ambasadę, wolność słowa, internet bez granic czy „nowych górników”. Najdłuższy i najbardziej rozbudowany toast wzniósł Tomasz Słowiński, kandydat do Parlamentu Europejskiego z Polskiej Partii Piratów (KW DB), krytykując z jednej strony państwo polskie za ograniczanie swobód, ucisk podatkowy a z drugiej strony życząc wszystkich wspomnianych podatków obniżenia oraz Bitcoina jako drugiej oficjalnej waluty Polski (to w razie zwycięstwa Piratów w wyborach).

[vsw id=”j41nomXy2j0″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Gdy wszystkie toasty dobiegły końca, nastąpiła prezentacja „koparek” dostarczonych przez firmę WeMine4You zajmującej się handlem takimi urządzeniami, ich dzierżawą i serwisem. Urządzenia prezentował Paweł Kasperkiewicz, jeden z prezesów firmy, student uczelni Leona Koźmińskiego.

[vsw id=”vsNKFq1oJLU” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Po części oficjalnej przyszedł czas na mniej formalne rozmowy. Można było poznać ciekawych ludzi ze świata kryptowalut oraz szeroko rozumianych ruchów wolnościowych. Oprócz wspomnianych już Wojciecha Ziółkowskiego, Tomasza Słowińskiego i Pawła Kasperkiewicza, wśród zebranych można było także wypatrzeć Piotra Hetziga (drugiego z założycieli ambasady, blogera na satoshi.pl) Lecha Wilczyńskiego (współtwórcy firmy InPay integrującej płatności Bitcoinem), Krzysztofa Hawryszczaka (członka Partii Libertariańskiej), Mateusza Kocota (dziennikarz z bitcoinet.pl) i wielu innych.

IMGP9293

Lech Wilczyński propsuje Ambasadę

Ponadto można było także obejrzeć wspomniane koparki z bliska, zapoznać się z aktualnym kursem Bitcoina czy dokonać pokazowej płatności przy pomocy tej kryptowaluty.

IMGP9290

Niekiedy raptowne zmiany kursu Bitcoina nie zaskoczą tych dwóch entuzjastów.

Impreza zakończyła się po godzinie 14. tego samego dnia. Pozostało tylko pozbierać puste już balony i wystrzelone korki od szampana.

Życzymy prezesom wielu sukcesów, a Bitcoinowi zrealizowania swojego potencjału.

 

Wywiad z Maciejem Ziółkowskim na temat Bitcoina, Ambasady i kryptowalut w ogólności.

[vsw id=”cYrWo0UmqGM” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Wywiad z księdzem Józefem Romanem Majem.

[vsw id=”0zYo145rlR4″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Wywiad z Tomaszem Słowińskim na temat Bitcoina, Partii Piratów i wolności.

[vsw id=”ndERhtEOZKk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Wywiad z Lechem Wilczyńskim na temat oferty InPay oraz możliwości integracji płatności Bitcoin.

[vsw id=”ek3YtuIOmz0″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Prezentacja płatności Bitcoin.

[vsw id=”zVQ7FixFBuA” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Wywiad z Pawłem Kasperkiewiczem na temat firmy WeMine4You i koparek kryptowalut.

[vsw id=”nhJwXcUyzYc” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

[vsw id=”aQFt7fUn7Wk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Wywiad z Mateuszem Kocotem, dziennikarzem z bitcoinet.pl

[vsw id=”37iSoNLQGOE” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Na koniec miał być dość niespodziewany (przynajmniej dla autora) wywiad z kandydatką na posłankę z ramienia SLD-UP Barbarą Bartel. Niestety problemy techniczne, jakie prześladowały sprawozdanie z imprezy, dały o sobie ponownie znać i wywiad jest niedostępny, nad czym autor tego sprawozdania ubolewa (nie bez powodu jest Smutną Pandą), wobec czego nie dowiecie się, jakie jest stanowisko posłanki względem Bitcoina.

Autor: Zbigniew Malec

Źródło: libertarianin.org

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress