III Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana. Czyli krótko o bardzo inspirującym spotkaniu oczyma uczestniczki
Autor: AZK
Tegoroczny III Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana, organizowany przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości, uważam za strzał w dziesiątkę, jeśli idzie o okazję do merytorycznej integracji libertariańskiego środowiska.
Spotkanie po raz drugi odbyło się w Hotelu Senator w Starachowicach i trwało przez weekend – rozpoczynając się po południu w piątek 29.07.2016 a kończąc w niedzielę rano.
Gości przywitał – Jacek Spendel i główny organizator zjazdu Marcin Chmielowski, który wygłosił pierwszy tego wieczora wykład „Milton Friedman na parapecie, czyli jak nie wypaść przez okno Overtona”. Marcin mówił o tym, że przedsiębiorcy idei muszą nauczyć się skutecznie komunikować zalety proponowanych przez siebie rozwiązań, badać rynek, konstruować różne rodzaje przekazu i rozbudzać popyt na swoje produkty. Jak zwykle, jego wystąpienia słuchało się z prawdziwą przyjemnością.
Następnie głos zajął Kamil Cebulski, który w swojej prezentacji dogłębnie przybliżył nam historię puczu w Chile.
Sobotnie wykłady rozpoczęły się od bardzo ciekawego wystąpienia Szymona Fatli, przewodniczącego stowarzyszenia Wolnościowe Podhale. Szymon opowiedział nam, jak skutecznie możemy organizować się na gruncie lokalnym, aby wykorzystać samorządy do osiągania celów, które w istotny sposób mogą polepszyć życie społeczności (jak likwidacja straży miejskiej). Wskazał nie tylko działania ale i cechy, które są potrzebne, by w pokojowy sposób realnie wpływać na organizację przestrzeni publicznej, zyskując jednocześnie szacunek i zaufanie mieszkańców.
Kolejnym z prelegentów był Grzegorz Piątkowski, który podczas wykładu „Dwie drogi do wolności – korzyści i zagrożenia płynące z kompromisów” w przystępny sposób opowiedział, kiedy i z kim warto osiągnąć kompromis; co można poświęcić, czego nie. Opowiedział też o swojej pracy jako Rzecznika Praw Absolwenta przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Po obiedzie i pamiątkowym zdjęciu głos należał do Marka Tatały, Wiceprezesa Zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju, o którym głośno było w mediach za sprawą wyroku, jaki w kwietniu usłyszał za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Podczas wykładu „Alkohol, paternalizm, prawo, gospodarka i z czym to się pije nad Wisłą”, w którym nie krył rozbawienia, opowiedział o tym, jak w świadomy sposób wykazał przed sądem, że słownik PWN stosuje się w jego przypadku jako podstawę do postępowania sądowego, a nie ustawę o drogach publicznych czy o ruchu drogowym (gdzie bulwar nie występuje jako ulica).
W inspirujący sposób wypowiedzieli się również następni prelegenci. Jacek Spendel – w swojej charyzmatycznej przemowie przybliżył nam wiedzę o instytucjach wolnościowych działających w Arizonie, oraz Mikołaj Pisarski, opowiadając o Wolnościowym Uniwersytecie. Obaj panowie to twórcy i praktycy, od lat uczestniczący w edukacji wolnościowej.
Z tej pozycji pragnę zachęcić czytelników do zapoznania się z takimi projektami jak Lekcje Ekonomii dla Młodzieży, Projekt Arizona czy wyżej wymieniony Wolnościowy Uniwersytet. To bardzo ciekawe i wartościowe akcje, które warto propagować i wspierać.
Ostatnie wystąpienie odbiegało od całodziennych ram. Za pomocą Skype połączyliśmy się z twórcami portalu Prosta Ekonomia, którzy przygotowali dla nas anonimowaną prezentację dotyczącą ich pracy, motywacji i celów. Dzięki ich filmikom, w przystępny i atrakcyjny sposób można zainteresować kolejne osoby Austriacką Szkołą Ekonomii. Panowie chcieli pozostać anonimowi, posługiwali się więc pseudonimami Ratel i Slasho.
Muszę przyznać, że z roku na rok, konferencja po konferencji, spotkania dla wolnościowców są na coraz wyższym poziomie merytorycznym. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości ma tu swój udział, ponieważ to właśnie oni bardzo wysoko zawieszają poprzeczkę i inne organizacje zmuszają do naśladowania tak profesjonalnego podejścia – co oczywiście wszystkim wychodzi na zdrowie. Prelegenci – aktywiści, którzy na co dzień skupiają się na skutecznym zarządzaniu projektami – mają coraz więcej sukcesów na koncie, a przez to – coraz więcej do przekazania i zainspirowania kolejnych ludzi do aktywnego promowania zarówno idei libertariańskich, jak i zagadnień ekonomicznych, wokół których skupia się nasze środowisko.
Wystąpienia, jak i dyskusje po nich, są świetną okazją do zapoznania się z działalnością organizacji wolnościowych działających w Polsce. Równie dużo też wnoszą rozmowy kuluarowe, które pomagają przełamać bariery komunikacyjne (charakterystyczne dla niektórych osób w środowisku), dają okazję do dzielenia się pomysłami, zacieśniają więzy a nawet pomagają nawiązać współpracę przy kolejnych projektach.
Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, jako pomysłodawca i organizator tego wydarzenia, świetnie się spisała. Ciekawe, kto zagości na kolejnym Zjeździe…?