Milton Friedman

~seeker 28 maja 2012  

Milton FriedmanMilton Friedman – urodzony 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zmarły 16 listopada 2006 w San Francisco. Amerykański ekonomista, twórca monetaryzmu, przedstawiciel szkoły chicagowskiej, noblista, doradca prezydencki (Nixon i Reagan). Autor książki „Wolny wybór”: jednej z najważniejszych pozycji propagujących wolny rynek i krytykujących socjalizm, książki która odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się postaw antysocjalistycznych na całym świecie. Prowadził też program telewizyjny pod tym samym tytułem.

Cytaty Miltona Friedmana

Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady.

Społeczeństwo, które przedkłada równość nad wolność, nie ma ani jednego, ani drugiego. Społeczeństwo, które przedkłada wolność nad równość, będzie się szczyciło i jednym, i drugim.

Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska.

Urna wyborcza tworzy zgodność bez jednomyślności zaś rynek jednomyślność bez zgodności.

Jestem za legalizacją narkotyków i prostytucji. Powinny być one traktowane tak, jak obecnie odnosimy się do alkoholu. Ludzie powinni mieć możliwość swobodnego nabywania narkotyków, lecz poczucie odpowiedzialności winno ich powstrzymywać przed czynieniem szkód innym. Wiem, że narkotyki są okropne i wyrządzają ogromne szkody, jednak zakaz ich posiadania wyrządza jeszcze większe. Jest to bowiem główne źródło przestępstw w Stanach Zjednoczonych.

Świadectwo historii potwierdza jednoznacznie zależność między wolnością polityczną a wolnym rynkiem. Nie znam żadnego przykładu „wolnego społeczeństwa”, żyjącego w jakimkolwiek czasie i miejscu, które nie charakteryzowałoby się czymś porównywalnym do wolnego rynku jako formy organizacji przeważającej części gospodarki.

Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce.

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów a nie rezultatów.

Rządowe rozwiązanie problemów są zwykle równie złe jak sam problem.

Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.

Rząd nie rozwiązuje problemów, rząd je tworzy.

Rządy nie uczą się niczego. Tylko ludzie się uczą.

Nic nie tworzy tak wielu miejsc pracy dla ekonomistów, co kontrola i interwencja ze strony państwa. Dlatego wszystkich ekonomistów cechuje schizofrenia: ich dyscyplina naukowa, wywodząca się od Smitha, każe im faworyzować rynek; ich własny interes każe im faworyzować interwencję. W efekcie znaczna część środowiska ekonomistów była zmuszona godzić te dwie przeciwstawne siły przez faworyzowanie rynku w ogólności i przeciwstawianie się mu w konkretnych przypadkach.

To co sprawia, że jest ona [ekonomia] najbardziej fascynującą jest to, że jej fundamentalne zasady są tak proste, że każdy jest w stanie je zrozumieć, jednak niewielu je rozumie.

Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy.

Nie możesz być pewien swej racji, jeśli o argumentach swoich oponentów nie będziesz wiedział więcej od nich samych.

Nic nie jest tak trwałe jak tymczasowa polityka rządu.

Praca naukowa opiera się na podstawowym założeniu, że wiedza jest lepsza od ignorancji.

Zazdrośnie strzegąc wolności, a więc obawiając się centralistycznej władzy, czy to w rękach rządowych czy prywatnych, liberał dziewiętnastowieczny popierał decentralizację.

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress