Księgarnia

~seeker 27 sierpnia 2012  

Ludwig von Mises „Ludzkie działanie”

Wielkie dzieło życia Ludwika von Misesa i najważniejszy traktat ekonomiczny Szkoły Austriackiej.

„Ekonomia zajmuje się fundamentalnymi problemami społeczeństwa; jest sprawą każdego z nas i dotyczy wszystkich. Jest głównym i właściwym studium każdego obywatela.”

1973 roku, w Nowym Jorku, w wieku 92 lat zmarł Ludwig Heinrich Edler von Mises, a na pierwszej stronie New York Timesa nie pojawił się nekrolog. Ale wyznawcy wolności wiedzieli, że odszedł olbrzym.

 

Murray N. Rothbard „Etyka wolności”

Prawie dwa lata trwało wydanie tego dzieła Rothbarda. Przyznam że nie było łatwo. Kilka razy byliśmy blisko kapitulacji. Dzięki naszym Czytelnikom, którzy dodawali nam ducha udało się jednak wszelkie kryzysy przetrwać i ta bardzo dla libertarian ważna, kontrowersyjna, a także szczególnie wartościowa praca wybitnego mistrza szkoły austriackiej ujrzała właśnie światło dzienne.

 
 

Murray N. Rothbard „Ekonomia wolnego rynku”

Wiekopomne dzieło Murraya Rothbarda (Man Economy and State). Jest to jak dotąd jedyny podręcznik ekonomii wolnorynkowej na rynku polskim.
W badaniach nad człowiekiem pojęcie działania stanowi PODSTAWOWY I WYRÓŻNIAJĄCY ELEMENT. Ludzkie działanie można zdefiniować po prostu jako zachowanie celowe. Różni się ono zasadniczo od wszelkich ruchów i zachowań, które z ludzkiego punktu widzenia nie są celowe. Mogą to być ruchy materii nieożywionej lub ludzkie zachowania odruchowe, będące jedynie mimowolnymi reakcjami na pewne bodźce. W przeciwieństwie do tych ostatnich, ludzkie działanie może zostać zinterpretowane przez innych ludzi, gdyż kieruje nim pewien cel, który przyświeca jego wykonawcy. Celem działania człowieka jest skutek działania. Chęć osiągnięcia skutku jest motywem podjęcia działania. Wszyscy ludzie działają z racji swego istnienia oraz dlatego, że taka jest natura istot ludzkich.

Nie można wyobrazić sobie istot ludzkich, które nie działają w sposób celowy, nie pragną doprowadzić do zaistnienia pożądanych przez nie skutków. Obiekty, które nie działają, nie zachowują się w sposób celowy, nie mogą być sklasyfikowane jako ludzie. Ta właśnie fundamentalna prawda – aksjomat ludzkiego działania – stanowi klucz do naszego studium. Cała dziedzina prakseologii i jej najlepiej rozwinięta gałąź, ekonomia, opiera się na koniecznych logicznie implikacjach pojęcia działania. Fakt, że z racji bycia istotami ludzkimi ludzie podejmują działania, jest niekwestionowany i niepodważalny. Przyjęcie przeciwnego założenia byłoby absurdem. Brak umotywowanego zachowania właściwy jest tylko dla roślin i materii nieorganicznej. 2. Pierwsze implikacje pojęcia działania Pierwszą prawdą z której musimy sobie zdać sprawę w kwestii ludzkiego działania jest stwierdzenie, że działanie może być podejmowane tylko przez pojedynczych „wykonawców”. Tylko jednostki mogą mieć cele, które chcą osiągnąć. Nie istnieje coś takiego jak cele lub działania „grup”, „kolektywów” lub „państw”, które nie miałyby formy działań pojedynczych osób.

Pojedynczy aktor (działający człowiek) znajduje się w obliczu środowiska, które chciałby zmienić. Aby przystąpić do działania, musi mieć technologiczne koncepcje wykorzystania elementów środowiska jako środków, dróg do osiągnięcia celu. Każde działanie musi zatem wiązać się z wykorzystaniem przez poszczególne osoby środków, za pomocą których będą one próbowały osiągnąć pożądane cele. W środowisku zewnętrznym ogólne warunki nie mogą być przedmiotem ludzkiego działania; działająca osoba może się posłużyć jedynie środkami.

 

MURRAY N. ROTHBARD „INTERWENCJONIZM, czyli władza a rynek”

„Konsumenci nie są wszechwiedzący, ale dysponują bezpośrednimi sposobami uzyskania wiedzy. Kupują pewien produkt żywnościowy na śniadanie, lecz im nie smakuje, więc go więcej nie kupią. Kupują samochód pewnej marki, lecz nie jeździ nim się wystarczająco dobrze, więc kupią inny. W obu przypadkach dzielą się ze znajomymi swoją nowo nabytą wiedzą. Inni konsumenci wspierają finansowo organizacje konsumenckie, które im mogą doradzać lub ich ostrzegać. Lecz we wszystkich przypadkach konsumenci mogą skorzystać z bezpośredniego testu jakości produktów w postaci wyników ich użytkowania. Firma, która zaspokaja potrzeby konsumentów, rozwija się i prosperuje, a firma, które temu zadaniu nie może sprostać, wypada z interesu”.

 

Murray N. Rothbard „Wielki Kryzys w Ameryce”

Książka Murraya Rothbarda, jednego z najbardziej zagorzałych przeciwników ingerencji państwa w gospodarkę, to rzetelna próba podważenia poglądu, jakoby przyczyną Wielkiego Kryzysu był mechanizm rynkowy i swoboda zawierania umów pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Jest to dzieło wyjątkowe, zarówno jako studium historyczne, zawierające szczegółowy opis metod zwalczania kryzysu za pomocą głębokich ingerencji państwa w gospodarkę, jak i analiza teoretyczna, w której autor daje określoną interpretację cyklu koniunkturalnego i Wielkiego Kryzysu.

 

Murray N. Rothbard „Złoto, banki, ludzie – krótka historia pieniądza”

Murray Rothbard wyjaśnia mechanizm rabunku dokonywanego na nas przez banki. To nie jest teoria spiskowa. To książka ekonomiczna ujawniająca sprawy, o jakich nawet wykształceni ludzie nie wiedzą. Bankierzy się tym nie chwalą, bo i po co drażnić gawiedź. Przeczytacie i zrozumieć skąd się wziął kryzys w USA i co nam naprawdę grozi. Jest ona uważana za najlepszy podręcznik z zakresu teorii pieniądza. Napisana językiem prostym, barwnym, a przede wszystkim przystępnym dla każdego, zawiera podstawy teorii pieniądza z punktu widzenia pragmatyki życia codziennego.

 

Murray N. Rothbard „Tajniki bankowości”

Współczesna prasa finansowa rozpisuje się na temat danych mówiących o podaży pieniądza. W każdy piątek inwestorzy giełdowi z zapartym tchem czekają na najświeższe informacje z rynku pieniężnego, które często wpływają na poniedziałkowe notowania na Wall Street. Jeśli podaż pieniądza gwałtownie wzrasta, oznacza to, że stopy procentowe mogą pójść w górę, ale mogą też pozostać na obecnym poziomie. Prasa straszy czytelników złowieszczymi prognozami dotyczącymi posunięć Rezerwy Federalnej lub regulacji, które mogą wprowadzić banki i inne instytucje finansowe.

 

Murray N. Rothbard „Egalitaryzm, jako bunt przeciw naturze”

Murray N. Rothbard kolejny popis swojej erudycji, logiki, inteligencji, a przede wszystkim uczciwości intelektualnej „w temacie” wykorzystywanym często przez społeczność postępową dla podeptania godności ludzkiej.
„Krótko mówiąc, państwo jest organizacją, która próbuje utrzymać w społeczeństwie monopol na użycie siły i przemocy na określonym terytorium, a w szczególności jest jedyną organizacją funkcjonującą w społeczeństwie, która uzyskuje swoje dochody nie ze składek lub opłat za jej usługi, lecz przez wymuszenie. Podczas gdy inne osoby lub instytucje czerpią dochody z produkcji dóbr i usług oraz z dobrowolnej i pokojowej ich sprzedaży innym podmiotom, to państwo uzyskuje swoje dochody drogą przymusu, to znaczy posługując się groźbą więzienia i użycia bagnetu (…)”

 

Hans-Hermann Hoppe „Demokracja – bóg, który zawiódł”

Nie przesadzę, jeśli powiem, że książka ta będzie dla wielu polskich czytelników wysoce prowokacyjna, a nawet niekiedy szokująca. Rozprawia się ona z mitami, obalając je bez względu na to, czy zgodzą się oni z moimi wnioskami czy nie. Jestem pewien, że dla czytelników tych będzie to okazja do otrząśnięcia się z dogmatycznej drzemki i do spojrzenia na świat innymi oczami niż dotąd.

 

Hans Hermann Hoppe „Ekonomia i etyka własności prywatnej”

Hans Hermann Hoppe, to jeden z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli libertarianizmu oraz Austriackiej Szkoły Ekonomicznej, a zarazem najwybitniejszy uczeń jednego z liderów ASE, Murraya N. Rothbarda. Ekonomia i etyka własności prywatnej, to druga już – po Demokracja, bóg który zawiódł – pozycja tego autora wydana przez Fijorr Publishing. W Ekonomii i etyce…przeszedł samego siebie. Rozprawia się z socjaldemokracją, interwencjonizmem, państwem opiekuńczym i teoriami ekonomii dobrobytu, wykazując ich miałkość intelektualną, żeby nie powiedzieć utopię, a nawet fałsz. Prawie 450 stron intelektualnej rozkoszy!

 

Israel Kirzner „Konkurencja i przedsiębiorczość”

Jest to pierwsza książka Israela Kirznera, jaka ukazuje się na polskim rynku, a trzeba wiedzieć, że w tradycji szkoły austriackiej jest to autor wybitny. Najwybitniejszy żyjący uczeń Ludwiga von Misesa, w dodatku rabin. Tym samym Fijorr Publishing rozpoczyna nowy wątek myśli ekonomicznej, jakim jest przedsiębiorczość.

 

Jesus Huerta de Soto „Szkoła austriacka”

Jest to absolutnie najświeższy podręcznik ekonomii austriackiej, napisany przez jednego z kilku najwybitniejszych, żyjących jej przedstawicieli. Autor porównuje paradygmat austriaków z mainstreamowym paradygmatem neoklasycznym

Dla osób chcących się zorientować w podstawach szkoły austriackiej (ekonomii wolnego rynku) jest to fundament, na którym można stawiać budowle klasyków – Misesa, Rothbarda, Hoppego, de Soto i in. Niezwykle pożyteczna zwłaszcza w dobie kryzysów ekonomicznych, na które szkoła neoklasyczna nie potrafi znaleźć rzetelnego wyjaśnienia czy tym bardziej antidotum. Za autorem nie mamy wątpliwości, że wiek XXI to wiek powrotu ekonomii wolnorynkowej. Znajomość podstaw szkoły austriackiej będzie w tym nieodzowna. Polecamy!

 

„Niepoprawna politycznie historia St. Zjednoczonych”

Bovard słusznie zauważa, że odczucia administracji co do akcji afirmacyjnej najlepiej odzwierciedla proces rekrutacji pracowników przez agencje federalne. W 1995 roku Pentagon ogłosił, że „do awansawnia pełnosprawnych, białych mężczyzn potrzebne jest specjalne pozwolenie”. Wydany przez Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration) „Poradnik o równych szansach przy zatrudnianiu pracowników” (Equal Employment Opportunity Handbook) radził, aby przy szukaniu kandydatów do pracy zmniejszyć naciski na takie urzędnicze czy biurowe wymagania, jak „znajomość zasad gramatyki” i „umiejętność pisania bez błędów”, gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na zainteresowanie ze strony „mających zbyt mało wiedzy przedstawicieli grup i jednostek z upośledzeniami”.

 

Thomas Sowell „Oni wiedzą lepiej”

Od dawna oczekiwana bomba jednego z najulubieńszych autorów Fijorr Publishing, Thomasa Sowella. Prof. Sowell pastwi się w niej nad poprawnością polityczną, ale nie robi tego w sposób emocjonalny, jak to nasi pisarze czynią, lecz argumentując logicznie i ekonomicznie. Majstersztyk, no wprost, miód na serce i umysł ludzi miłujących wolność i rozsądek. Gorąco polecam, jak wszystko co u nas wychodzi.

 

P. Bala, A. Wielomski „Prawa człowieka i ich krytyka”

„Prawa człowieka istnieją w praktyce dopiero sześćdziesiąt lat, a w swojej krótkiej historii przeszły przez rozmaite fazy rozwojowe, z których dwie – liberalna i socjalna pozostają ze sobą w dramatycznej sprzeczności. Prawa człowieka przyjęła ONZ w 1948 roku na mocy czystej decyzji politycznej Roosevelta i Stalina jako deklarację, która z czasem stała się aktem normatywnym, awansując do pozycji, jaką w średniowieczy zajmowało prawo naturalne, a może nawet Boże.”

 

John J. Mearsheimer i Stephen M. Walt „Izraelskie lobby w USA”

Po wielkich bólach, ukazuje się wreszcie dawno oczekiwany bestseller amerykański poruszający gorące stosunki na linii USA-Izrael, a także konflikt izraelsko-palestyński i jego kulisy. Autorzy, to profesorowie politologiii i stosunków międzynarodowych dwóch czołowych amerykańskich uniwersytetów; prof. Mersheimer – University of Chicago, zaś Walt – uniwersytet Harvarda. Ich książka spotkała się z ostrym sprzeciwem środowisk żydowskich zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, we Francji i…o dziwo, Niemiec. Znacznie życzlowiej przyjęto ją w samym Izraelu, gdzie literatury krytykującej politykę siły i militaryzmu brak. Krytycy amerykańscy czy niemieccy zarzucali autorom tendencyjność, antyizraelskość, a nawet antysemityzm. Mimo to, w przeciwieństwie do innego akademika piszącego o konflikcie bliskowschodnim i jego reperkusjach, Normanie Finkelsteinie (Wielka hucpa) swoich posad uniwersyteckich nie stracili. Co więcej, ich autorytet naukowy dzięki rzetelności i obiektywności znacznie wzrósł.

 

Henry Hazlitt „Inflacja”

Najważniejsza książka wybitnego ekonomisty amerykańskiego Henry’edgo Hazlitta. Nigdy dotąd nikt nie wyjaśnił mechanizmu inflacji i nie uświadomił jej szkodliwości w sposób równie przystępny i precyzyjny, co Hazlitt.

 

 

Ludvig von Mises „Teoria Pieniądza i Kredytu”

Teoria pieniądza i kredytu to pozycja unikalna w swej dziedzinie. Gdyby świat podążał drogą wytyczoną 100 lat temu przez Misesa nie mielibyśmy dzisiaj kryzysów monetarnych, groźby upadku euro, a także inflacji, która jest najczęstszą przyczyną zamieszek i konfliktów zbrojnych.

Książka ta, to po Ludzkim działaniu, niewątpliwie najwybitniejsza pozycja Wielkiego Austriaka urodzonego we Lwowie.

 

Ludwig von Mises „Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie”

Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie to esej Ludwiga von Misesa, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły austriackiej w ekonomii, który opublikowano pierwotnie w 1920 roku. Jest to tekst klasyczny co najmniej z dwóch powodów: zawiera w skondensowanej formie ekonomiczną krytykę socjalizmu oraz jest punktem wyjścia jednej z ciekawszych debat, jakie przetoczyły się w naukach ekonomicznych. Teza Misesa sprowadza się do stwierdzenia, że w gospodarce socjalistycznej nie da się prowadzić rachunku ekonomicznego, a zatem będzie to gospodarka nieefektywna i marnotrawna. Adwersarze Misesa dowodzili z kolei możliwości funkcjonowania systemu, który część z nich określała mianem „socjalizmu rynkowego”.
(ze wstępu profesora Jacka Kochanowicza)

 

Jacek Gnia­dek „Dwaj ludzie z Galicji”

Pol­ski misjo­narz, z Zambii, posta­no­wił spraw­dzić, czy ludzka god­ność rze­czy­wi­ście reali­zuje się w ludz­kim dzia­ła­niu. Stu­diu­jąc kon­cep­cję dzia­ła­ją­cego czło­wieka u Ludwiga von Misesa, sta­rał się porów­nać ją ze spo­łeczną nauką Kościoła, a kon­kret­nie z ency­kliką Jana Pawła II (Karola Woj­tyły) , Cen­te­si­mus annus. W rezul­ta­cie powstała inte­re­su­jąca praca porów­nu­jąca twór­czość dwóch wiel­kich miesz­kań­ców Gali­cji, Polaka — papieża i głę­bo­kiego kato­lika, oraz uro­dzo­nego we Lwo­wie Austriaka — agno­styka i eko­no­mi­sty. Książka O. Gniadka jest dowo­dem na to, jak wpływy kul­tu­rowe, tra­dy­cja, wspól­nota miej­sca wraz z żela­zną dys­cy­pliną, mądro­ścią i umi­ło­wa­niem prawdy pro­wa­dzą do wspól­noty inte­lek­tu­al­nej i sza­cunku dla człowieka.

 

Jesús Huerta de Soto „Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne”

Według dr. Jörga Guido Hülsmanna jest to najważniejsza książka na temat pieniądza i bankowości od 1912 roku, czyli od wydania książki Misesa Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel, która całkowicie zrewolucjonizowała podejście ekonomistów do tych zagadnień.

 

 

„Rynek i wolność”

W całej udokumentowanej historii ludzkości nigdy nie zdołano ustanowić takiego porządku społecznego, który by nie prowadził do zinstytucjonalizowanego gwałcenia wolności, pokoju i sprawiedliwości – czyli takiego porządku, w którym człowiek mógłby w pełni realizować swoje możliwości. Brak powodzenia na tym polu jest konsekwencją faktu, że myśliciele nigdy nie pojęli wystarczająco jasno i wyraźnie trzech rzeczy, a mianowicie: 1 – jaka jest ludzka natura, 2 – jakiego społeczeństwa potrzebuje człowiek, by realizować w pełni swoje możliwości, 3 – w jaki sposób zbudować takie społeczeństwo i zapewnić mu trwanie.

 

Raje podatkowe. Raport specjalny.

Unikalny raport nt. rajów podatkowych, przygotowany przez czlowieka, ktory od lat zajmuje się zawodowo omijaniem raf systemów podatkowych Zachodu i USA, chroniąc ciężko zarobione pieniądze przedsiębiorców przed chciwością i zachłannością fiskusa. Tylko niewielu wydawców europejskich zdecydowało się wydać raport Wintera.

 

 

Ludwig von Mises „Wspomnienia”

Przełom dziewiętnastego i dwudziestego wieku przyniósł falę krytyki istniejących wówczas stosunków społeczno-gospodarczych i ich wolnorynkowego uzasadnienia. Towarzyszył jej rozwój nowych teorii politycznych, odchodzących od założeń państwa „nocnego stróża” i haseł absolutnej wolności. Opowiadały się one za interwencjonizmem i głosiły potrzebę równości społecznej, która wymaga realizacji nawet za cenę uszczerbku dla wolności, a osiągana jest za pomocą korygujących działań państwa. Pomoc dla biedniejszych warstw społecznych uznano za jedną z podstawowych funkcji państwa.

 

Ludwig von Mises „Ekonomia i polityka”

Mimo iż od czasu gdy wielki ekonomista i filozof wygłosił na uniwersytecie buenosaireńskim te sześć wykładów, składających się na tę książkę minęło niemal pół wieku, ani jedno wygłoszone przez Niego zdanie nie straciło na znaczeniu czy aktualności. Nie jest to co prawda żadne odkrycie, jednakowoż dla amatora, skażonego mitami ekonomicznymi i ignorancją, a tacy stanowić będą najprawdopodobniej gros jej Czytelników, ma to znaczenie.

 

„Kościół a wolny rynek”

Wbrew przypowieści o bogatym, co to nie przejdzie przez ucho igielne, Biblia zachęca nas do tego, abyśmy działali, bogacili się i robili karierę. Podaje jednak warunki, pod jakimi mamy działać; primo, mamy być uczciwi, secundo, nie wolno nam innych niewolić, tertio wreszcie, mamy obowiązek pomagać słabszym. Żaden z tych warunków nie stoi w jakiejkolwiek sprzeczności z nauką o ludzki działaniu czy ekonomią. Powiem więcej, bycie człowiekiem uczciwym, dobrym, życzliwym innym i słuchającym Boskich przykazań, to warunek sukcesu ekonomicznego.

 

Tadeusz „Tad” Witkowicz „Od nędzy do pieniędzy”

Książkę Od nędzy do pieniędzy można czytać dla samej przyjemności jak beletrystykę, ale można również studiować jej treść jak poradnik biznesowy. Ludzie pracujący z Witkowiczem dorobili się milionów dolarów. Jedni stali się bogaci stojąc przy nim na dobre i złe a inni pracując u niego uczyli się biznesu by później stworzyć własną potęgę finansową. Dziś dzięki tej książce każdy a więc także TY może skorzystać z jego olbrzymiego doświadczenia i posiąść wiedzę niedostępna w inny sposób.

 

„Moralność kapitalizmu”

„Wilczy kapitalizm”, „dziki kapitalizm”, „walka o byt”, „wyzysk proletariatu” – to frazesy głęboko zakorzenione w świadomości społecznej Polaków. Niewiele jest narodów, które w sposób tak beztroski, żeby nie powiedzieć, bez zastanowienia, przyjmują te terminy, jako coś oczywistego. Samo ich istnienie i znaczna popularność sprawiły, że stały się one uzasadnieniem swojej własnej prawdziwości. Słowem, mało kto poddaje je w wątpliwość. Mało kto zastanawia się nad dobrą stroną tego systemu. Że to właśnie kapitalizm doprowadził do bezprzykładnego wzrostu gospodarczego i rozwoju życia społecznego, na czym skorzystały głównie masy. W żadnym innym systemie zakres dobrobytu nie jest tak szeroki, jak właśnie w kapitalizmie. A dobrobyt to przecież lepsze życie ludzi, mniej głodnych, chorych, marznących, niepiśmiennych czy zacofanych.
Jak to się stało, że ustrój, którzy stworzył dobrobyt świata Zachodniego jest postrzegany – nawet w świecie, w którym odniósł największe sukcesy – jako źródło biedy i braku moralności?

 

„Skąd się biorą kryzysy”

Skąd się biorą. …to książka napisana w sposób prosty i mądry. Jej zasadniczym motywem jest kryzys zapoczątkowany w 2008 roku i zgodnie z tezą autora, trwający nadal. Autor rozprawia sie z mitem keynesizmu, proponując w jego miejsce nowy, stwrzony przez Ludwiga von Misesa, paradygmat ludzkiego działania, stanowiący fundament szkoły austriackiej. Ciekawa, pouczająca, a przede wszystkim prawdziwa teoria i empiria ekonomiczna. Miłej lektury

 

Ludwig von Mises „Planowany chaos”

Mises pisze o tym, jak w umysłach szalonych rodził się socjalizm, co z tego wynikło i dlaczego tak trudno ten chaos wykorzenić z życia. Jest to jedna z tych książek, które drążą umysły i – jak mam nadzieję – w końcu spełnią swój cel.

 
 
 

„Sekrety amerykańskich milionerów”

Wprawdzie milionerzy to temat typowo amerykański, jednakże ludzi bogatych spotykamy pod każdą szerokością geograficzną. W Polsce ostatnio również. Pieniądze, a właściwie ich posiadanie, stanowią – obok miłości i polityki – jeden z najatrakcyjniejszych i najczęstszych tematów naszych rozmów. Mimo to bardzo mało na ich temat wiemy. Wykazuje to niniejsza książka.
„Sekrety amerykańskich milionerów” pomogą nabrać tej wiary więcej, a politykom dadzą okazję do zastanowienia się, jak bardzo nadmierna ingerencja państwa, egoizm oraz głupota urzędników marnują potencjał intelektualny i ekonomiczny Polaków. Wierzymy też, że książka ta stanie się zachęta do działania także dla tych, którym wydawało się, że milionerem można zostać tylko w Ameryce. Z niniejszej lektury widać, iż jest to przekonanie z gruntu błędne.

 

Thomas Sowell „Ekonomia dla każdego”

Oddajemy w ręce Państwa książkę, która być może zmieni wreszcie sposób patrzenia na gospodarkę. Mimo kilkunastu lat tzw. transformacji ustrojowej, obowiązującą doktryną społeczno-ekonomiczną pozostaje w polsce socjalizm czyli system, w którym państwo jest wszystkim, a obywatel nikim. Otwarcie nikt tego rzecz jasna nie twierdzi, w rzeczywistości jednak społeczeństwo – w sferze gospodarczej – podporządkowane jest woli urzędników. Jakie to ma konsekwencje pisze prof. Thomas Sowell na każdej niemal stronie swego niebywałego traktatu.

 

Frédéric Bastiat „Co widać i czego nie widać”

Najsmutniejsze jest to, że mimo upływu – od śmierci Bastiata – ponad 150 lat nadal obowiązuje paradygmat o dobrej interwencji państwa, które w trosce o obywateli niszczy owoce naszej działalności. Trudno się dziwić. Paradygmat Ptolomeusza istniał ponad 160 lat po śmierci Kopernika. Czyżby więc tylko 10 lat dzieliło nas od tego Wielkiego Dnia?
Bastiat jest współtwórcą SZKOŁY AUSTRIACKIEJ, a ta niewielka książeczka jej katechizmem. Pozwala zrozumieć korzyści stosowania logiki i liberalizmu oraz szkodliwość interwencjonizmu. Mądra i zabawna!

 

Fryderyk Bastiat „Państwo”

Państwo to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą rozmawiać o polityce, ekonomi i społeczeństwie. Fryderyk Bastiat podzielił się swoimi przemyśleniami na temat poczynań najwyższej władzy państwowej. Czym powinien zajmować się rząd a czym nie powinien, dlaczego ludzie wybierają niewłaściwych przedstawicieli, jaka jest definicja państwa. Te kwestie Fryderyk Bastiat niezwykle trafnie definiuje. Za pomocą prostych przykładów wyjaśnia skomplikowane zagadnienia władzy.

 

Hernando de Soto „Tajemnica kapitału”

Książka słynnego peruwiańskiego politologa Hernando de Soto, prezesa mającego siedzibę w Limie Instytutu Wolności i Demokracji „Tajemnice Kapitału” to kolejny po „Innym Szlaku” bestseller de Soto w Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych, stanowiący według wielu komentatorów zupełnie nowe i przełomowe spojrzenie na przyczyny masowej biedy i chaosu w krajach rozwijających się i postkomunistycznych. Długoletnia rywalizacja dwóch przeciwstawnych systemów i gospodarczych i ideologicznych, zakończona upadkiem Muru Berlińskiego, pozostawiła kapitalizm jako jedyny możliwy sposób racjonalnej organizacji nowoczesnej gospodarki. Niektórzy – jak na przykład: Francis Fukuyama, ogłosili nawet „Koniec historii” i całkowite zwycięstwo kapitalizmu i liberalnej demokracji.

 

Frank Chodorov „O szkodliwości podatku dochodowego”

Mimo całej krytyki zawartej w niniejszej książce, amerykański system podatkowy należy wciąż do najłagodniejszych w świecie. Europa przy Stanach Zjednoczonych to tyrania, nakładająca na swoich obywateli dwukrotnie większy haracz (statystycznie) niż to co czyni Ameryka, przy czym w Europie istnieją takie osobliwości, jak polski system podatkowy, w którym obywatel musi zapłacić podatek tylko dlatego, żeby mu pozwolono zostać… podatnikiem VAT.

 

Jan M. Fijor „Imperium absurdu”

„Imperium absurdu” – podsumowanie siedemnastu lat pobytu autora w Stanach Zjednoczonych. Żywo napisana analiza zjawisk, które zdaniem autora doprowadzić mogą do upadku Ameryki. Poprawność polityczna, wszechwładza adwokatów, dyktatura feministek i oszołomów od ochrony środowiska – to tylko niektóre z absurdów targających współczesną Ameryką. Czyta się jednym tchem.

 

„Grzech monetarny Zachodu”

Po co wyda­wać dziś „Grzech Mone­tarny Zachodu” Jacques’a Rueffa? Po co czy­tać dziś książkę wydaną w 1971/72 roku, czter­dzie­ści lat temu?

Odpo­wiedź na to pyta­nie jest pro­sta: Dla­tego, że jest to książka na wskroś współ­cze­sna, trak­tu­jąca o tema­cie, który, choć mogło się wyda­wać, że „waszyng­toń­ski con­sen­sus” uczy­nił go nie­ak­tu­al­nym i prze­brzmia­łym, dziś, po „kry­zy­sie Leh­mana” z 2008 roku, i w związku z roz­wi­ja­ją­cym się przed naszymi oczami kry­zy­sem „suwe­ren­nego zadłu­że­nia”, sta­nął dziś w samym cen­trum świa­to­wej debaty eko­no­micz­nej, tema­cie natury świa­to­wego sys­temu monetarno-finansowego i jego związku z kry­zy­sem, w któ­rym tkwimy.

 

Domi­nick T. Armentano „Walka z monopolem, czy z konkurencją?”

Pierw­sze, jak dotąd, na pol­skim rynku książ­ko­wym tak poważne omó­wie­nie teo­rii opi­su­ją­cej fik­cję pań­stwo­wej (rzą­do­wej) walki z mono­po­lem. Pod szyl­dem „ochrony kon­su­menta” poli­tycy zwal­czają nie­wy­godną kon­ku­ren­cję, wspie­ra­jąc w to miej­sce SWOICH, czyli spon­so­rów i sojusz­ni­ków. Praca oparta — jak nie­trudno zgad­nąć — na fun­da­men­tach tra­dy­cji Austriac­kiej Szkoły Ekonomiczne

 

Mark Skousen „Austriacka Szkoła Ekonomii dla inwestorów”

Jest to kolejna pozy­cja wybit­nego ame­ry­kań­skiego spe­cja­li­sty — prak­tyka rynku papie­rów war­to­ścio­wych, doradcy inwe­sty­cyj­nego i pro­fe­sora uni­wer­sy­tetu, Marka Sko­usena. Teraz, kiedy już znamy fun­da­smenty szkoły austriac­kiej możemy spraw­dzić, jak dobra i prak­tyczna jest to teo­ria. Ta książka nam w tym pomoże. Pośród naj­wy­bit­niej­szych znaw­ców Wall Street, mena­dże­rów fun­du­szy hed­gin­go­wych żadna szkoła eko­no­miczna nie posiada tak wiel­kiej liczby zwo­len­ni­ków, co — wła­snie — szkoła austriacka. Doug Fabian Jim Rogers, Jim Cra­mer, mark sko­usen to tylko kilku przed­sta­wi­cieli licz­nej grupy spe­cja­li­stów posłu­gu­ją­cych się teo­rią austriacką na codzień.

 


 
 

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress