David Friedman

~seeker 2 listopada 2012

Davin D. Friedman (12 luty 1945) jest profesorem prawa na Uniwersytecie w Santa Clara. Jest synem noblisty z ekonomii Miltona Friedmana (1912-2006) i Rose Friedman (1911-2009). Jest on jednym z najważniejszych myślicieli anarchokapitalizmu. Studiował początkowo chemię i fizykę na Uniwersytecie Harvarda, potem fizykę w Chicago (doktorat w 1971).

Jego pierwsza praca podoktorska była na Uniwersytecie w Columbia, a następnie na Uniwersytecie w Pennsylvanii. Jego pierwsza profesura doprowadziła go na Virginia Polytechnic Institute. Od 1980 do 1993 był profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim, w Los Angeles, a od 1983 do 1986 na Uniwersytecie Tulane. Badania oraz gościnne wykłady Friedman prowadził na Uniwersytecie Kalifornia, Irvine, Cornell i Chicago. Od 1995 jest profesorem prawa na kalifornijskim Uniwersytecie Santa Clara. W swoich poglądach dotyczących żądań wycofania się państwa z systemu gospodarczego i życia społecznego Friedman idzie o wiele dalej niż liberalne teorie jego ojca.

Cytat z „Price Theory”:

Wszystko co robią rządy, można uporządkować w dwie kategorie: zadania, które można im odebrać już dzisiaj, i zadania, co do których mamy nadzieję, że będzie można odebrać je jutro.

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress