A A + -

List Misesa do Ayn Rand

23 stycznia 2016 Artykuły, Libertarianizm

Autor: Ludwig von Mises
Źródło: mises.org
Tłumacz: Przemysław Hankus
Korekta: Adrian Łazarski

23 stycznia 1958 r.

Sz. P. Ayn Rand
26 East 36 Street
Nowy Jork, N.Y.

Szanowna Pani Rand,
Nie jestem zawodowym krytykiem i nie czuję powołania do oceniania walorów powieści. Nie chcę zatem zajmować Pani informacją, że bardzo podobał mi się Atlas zbuntowany i że jestem pełen podziwu dla Pani za mistrzowską konstrukcję fabuły.

Jednak Atlas zbuntowany to nie tylko powieść. To także – czy też przede wszystkim – przekonująca analiza zła, które jest plagą naszego społeczeństwa; to poparte faktami odrzucenie ideologii naszych samozwańczych „intelektualistów” oraz bezlitosne zdemaskowanie braku szczerości linii politycznych rządów i partii. Jest to druzgocące obnażenie „moralnych kanibali”, „żigolaków nauki” i „uniwersyteckiej paplaniny” twórców „rewolucji antyprzemysłowej”. Miała Pani odwagę powiedzieć masom to, czego żaden polityk nie miał odwagi im powiedzieć: jesteście gorsi i wszystkie udoskonalenia waszych warunków [życia – przyp. tłum.], które przyjmujecie za coś oczywistego, zawdzięczacie wysiłkowi ludzi, którzy są od was lepsi.

Jeśli jest to arogancja, jak stwierdzili niektórzy z Pani krytyków, w dalszym ciągu jest to prawda, która musiała być wypowiedziana w tej epoce państwa opiekuńczego.

Serdecznie Pani gratuluję i z wielkimi nadziejami oczekuję kolejnych Pani prac.

Z poważaniem,
Ludwig Mises

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress