Jesús Huerta de Soto

~seeker 12 listopada 2012

Jesús Huerta de Soto Ballester (urodzony w 1956 w Madrycie) jest hiszpańskim ekonomistą ze szkoły austriackiej oraz profesorem ekonomii politycznej na Universitecie Rey Juan Carlos w Madrycie.

Jesús Huerta de Soto został w 1984 doktorem prawa, a w 1992 ekonomii, na Uniwersytecie Complutense Madrid. Posiada dyplom na Uniwersytecie Stanford.

W 1979 został mianowany profesorem na Uniwersytecie Complutense, a obecnie jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Rey Juan Carlos. Jest również członkiem Instytutu Misesa w Auburn (Alabama) i przewodniczącym Mont Pelerin Society.

W 1983 otrzymał Międzynarodowe Wyróżnienie Ekonomii „Rey Juan Carlos”, a w 2005 nagrodę Adama Smitha, która jest przyznawana corocznie przez Centrum dla Nowej Europy, za zasługi dla Szkoły Austriackiej w dziedzinie badanie cyklów koniunkturalnych.

Otrzymał honorowy doktorat z Uniwersytetu Finansów Rządowych Rosji i zasiada w akademickim ciele doradczym Instytutu Liberalnego z Zurychu.

Huerta de Soto reprezentuje ekonomię wolnorynkową z tendencją do anarchokapitalizmu, choć przez długi czas był reprezentantem klasycznego liberalizmu. Zajmuje się również analizą Szkoły Salamanki, będącej scholastycznym poprzednikiem Szkoły Wiedeńskiej.

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress