A A + -

Akcja edukacyjna serwisu libertarianin.org

10 czerwca 2013 Newsy, O stronie

„Obietnice emerytury i pomocy społecznej są kłamstwem, ich nie będzie. Zostały obiecane, ale politycy nie mogą dotrzymać tych zobowiązań. To kwestia arytmetyki, jak to się mawiało „rzeczy które nie mogą dalej funkcjonować, nie będą.” To wszystko się skończy”. – Tom Palmer, autor książki „After the Welfare State”.

166077_556554311063199_1358201310_nŻyjemy w czasach zdominowanych przez państwowy etatyzm, korporacjonizm oraz ciągłe ograniczanie wolnej przedsiębiorczości. Idee interwencjonizmu, pomocy społecznej oraz państwa opiekuńczego są chwytliwe i dobrze się sprzedają, jednak zwykle nie są tym, czym powinny być. Cywilizacja zachodnia wciąż musi się bronić przed widmem socjalizmu. Dziś państwo opiekuńcze upada. Ubezpieczenia społeczne są niewydolne, pomoc społeczna nie spełnia swojej roli, biurokracja się rozrasta, a kraje toną w długach. W czasach kryzysu wielu ludzi ze strachem patrzy w przyszłość. Jednak, jak mówi Biblia, „Strach to nic innego jak zdradziecka odmowa pomocy ze strony rozumowania” (Mdr 17,11). Z pomocy rozumu odważył się skorzystać Tom Palmer i w swej najnowszej książce „After the Welfare State” zmaga się właśnie z pytaniem: Co po upadku państwa opiekuńczego? I udziela odpowiedzi, która daleka jest od pragnień etatystów.

Dziś, w bibliotekach publicznych można bez problemu znaleźć mnóstwo dzieł Marksa, Lenina czy Trockiego, a na uczelniach wyższych dowiecie się wszystkiego o teoriach Johna Maynarda Keynesa. Jednak kiedy idea państwa opiekuńczego zawodzi, młodzi ludzie szukają innych rozwiązań i często nie mogą ich znaleźć – w Polsce wciąż cierpimy na niedobór dzieł takich autorów jak Murray Rothbard, Hans-Hermann Hoppe, Ayn Rand, czy nawet Ludwig von Mises bądź noblista Friedrich von Hayek. Ludzi, które sprzeciwiali się etatystycznym trendom i głosili ideę wolnego rynku oraz państwa minimalnego. Dlatego też pragniemy poszerzyć zbiory literatury wolnorynkowej w naszym pięknym i podarować kilka egzemplarzy książki „After the Welfare State” warszawskim bibliotekom. Jako osoby zaangażowane w propagowanie libertarianizmu w Polsce liczymy, że zostanie ona dobrze przyjęta wśród czytelników i nasza akcja przyczyni się do rychłego wydania w języku polskim. Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania dla przyjaciół z warszawskiego oddziału stowarzyszenia Koliber, którzy udzielili nam wielkiej pomocy. Dziękujemy też wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie strony libertarianin.org. Ad meliora tempora.

Redakcja libertarianin.org

9352_565076636877633_52955665_n

972281_564988810219749_935001005_n

_____
Serwis libertarianin.org utrzymuje się z dobrowolnych datków (serwery kosztują :(). Jeśli chcesz, możesz go WSPOMÓC. Zapraszam też do nadsyłania swoich własnych tekstów.

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress