A A + -

Aforyzmy na cześć wolności

21 czerwca 2015 Newsy, Z kraju

Jakub Bożydar Wiśniewski, jeden z najbardziej znanych polskich teoretyków libertarianizmu, rozpoczął sprzedaż swojego ebooka!

W serwisie Amazon za niecałe 4 dolary otrzymacie ponad 600 (ok. 50 stron) aforyzmów dotyczących wolności, przydatnych m.in. w trakcie dyskusji.  Dlaczego właśnie aforyzmy?

Sądzę, że aforyzm, czyli maksimum treści zamknięte w jak najmniejszej objętości, ma ogromny potencjał do promowania wolnościowych ideałów, zwłaszcza przy współczesnym nacisku na zwięzłość przekazu. Piękno aforyzmu polega na tym, że nie musimy w nim poświęcać krótkiej formy przekazu na rzecz jego głębokości, tak jak wolność nie wymaga poświęcenia wydajności na rzecz sprawiedliwości: te cechy raczej się wzajemnie wzmacniają, aniżeli przeszkadzają sobie. Idąc tym tropem, możemy zaryzykować stwierdzenie, że wolność to najbardziej aforystyczna z ludzkich cech, a aforyzm to najbardziej libertariańska forma literacka – Jakub Bożydar Wiśniewski (tłum. Mateusz Benedyk).

Zachęcamy do zakupu oraz obserwowania profilu autora, gdzie znajdziecie część aforyzmów:

Jedynym dobrem powszechnym jest powszechna wolność osiągania dóbr indywidualnych.

Filantrop zwalcza ubóstwo poprzez zarabianie pieniędzy. Egalitarysta zwalcza pieniąze poprzez tworzenie ubóstwa (tłum. własne).

comments powered by Disqus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress